Itt a szöveg helyére tudsz tenni valamit
Az alapító tagok az 1998. február 20-i alakuló ülésükön elhatározták, hogy - az 1989. évi II. törvény alapján megalakítják egyesületüket az alábbiak szerint:
1. Az egyesület elnevezése:
Mezőtúri Szivárvány Népzenei Egyesület
2. Az egyesület székhelye: 5400 Mezőtúr, Szabadság tér 17..
3. [1] Az egyesület célja:
a) Az egyesület a helyi társadalom és az egyén közös igényeinek kielégítése, érdekeinek hatékony érvényesítése céljából közművelődési tevékenység folytatására és támogatására, valamint - összhangban az 1997. évi CLVI tv. 26. § c) pontjában megnevezettek közül - az alábbi közhasznú tevékenységek végzésére alakult:
4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
5. kulturális tevékenység,
6. kulturális örökség megóvása,
13. a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység.
b) Cél szerinti tevékenységével - az 1997. évi CXL tv. 76. § szerint a települési önkormányzatok kötelező feladatai közül - végzi:
ba) a törvény 76. § (2) bekezdése d) pontjában megnevezett: az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek támogatása,
bb) a g) pontjában megnevezett: a szabadidő kultúrált eltöltéséhez a feltételek biztosítása,
bc) a h) pontjában megnevezett: egyéb művelődési lehetőségek biztosítása.
bd) Cél szerinti tevékenység különösen az alábbiakra irányul:
- a mezőtúri népzenei hagyományok értékeinek megismertetését, a megértés, a befogadás elősegítését, az ünnepek kultúrájának gondozását,
- a mezőtúri Szivárvány - és az általa segített gyermek és ifjúsági - citerazenekar(ok), mint ismeretszerző, amatőr alkotó, művelődő közösségek működését, szellemi, anyagi és tárgyi feltételeinek javítását,
- a citerazenekarok részvételét a népzenei mozgalmakban, népzenei táborokban, fellépéseiket más településeken, esetleg külföldön,
- a népzenei hagyományokat őrző, ápoló helyi és más településeken működő közösségek közötti kapcsolattartást, új kapcsolatok létesítését,
- a kulturális kapcsolattartást Mezőtúr Város Önkormányzatának erdélyi és vajdasági testvér településeivel,
- népzenei rendezvények (hangversenyek, minősítő versenyek, táborok, stb.) szervezését és lebonyolítását
- a hagyományok ápolásának, a népzenei tevékenységeknek reklámozását,
- a citerazenekarok zene- és műsorszolgáltatását,
- hangfelvételek készítését, kiadását, egyéb kiadói tevékenységet.
c) Az egyesület tevékenysége nyílt, tevékenysége során nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból, az általa támogatott értékek és tevékenység széleskörű megismertetésére törekszik.
ca) Bárki térítésmentesen vehet részt:
- az egyesület által évente legalább egy - a helyi sajtóban előzetesen meghirdetett tartalommal, helyen és időben - alkalommal megrendezendő népzenei hangversenyen, amelyen általában az egyesület által támogatott citerazenekarok és az általa meghívott népzenei együttesek lépnek fel,
- az egyesület által támogatott citerazenekaroknak és az általa meghívott népzenei együtteseknek az évente megrendezett Túri Vásár alkalmával adott műsorain ( a fellépések költségeit az egyesület viseli).
cb) A városi önkormányzat vagy közművelődési intézménye által rendezett, a rendező által meghatározott körben - általában bárki által - igénybe vehetők az egyesület által támogatott alábbi (az egyesület költségeire szervezett) fellépések:
- állami, nemzeti, helyi ünnepek, megemlékezések műsorai,
- az egyesület által szervezett népzenei minősítő versenyek.
cc) Az egyesület által szervezett hangversenyeken, az általa támogatott együttesek fellépésein a fénykép, hang- és filmfelvétel készítését nem korlátozza.
cd) Az egyesület által beszerzett és őrzött népzenei tárgyú írásos munkák, hang- és videófelvételek egy-egy példányát térítésmentesen átengedi a városi önkormányzat közművelődési intézményének, azok további felhasználása, igénybevétele az intézmény mindenkori szabályai szerint történnek.
d) Az egyesület közvetlen pártpolitikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
e) Közhasznú tevékenysége során az 1997. évi CXL tv. 76. § (2) bekezdése a), d), g) pontjában a települési önkormányzat kötelező feladataként felsoroltak ellátását végzi és támogatja, ezért közvetlen és zökkenőmentes együttműködésre törekszik a város önkormányzatával és annak közművelődési intézményeivel.
f) Az alapszabály szerinti tevékenységének és gazdálkodásának legfontosabb adatait a helyi sajtó útján is nyilvánosságra hozza.
4. Az egyesület nonprofit szervezet, közvetlen pártpolitikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független, politikai pártnak anyagi támogatást nem nyújt, párt nem támogatja, jelöltet országgyűlési és önkormányzati képviselőválasztáson nem állít.
5. Az egyesület tevékenysége és az általa nyújtott közhasznú szolgáltatások nyilvánosak, az egyesület nem zárja ki, hogy tagjain kívül más is részesülhessen közhasznú szolgáltatásaiból.
6. Az egyesület tagja lehet:
Minden természetes és jogi személy, aki elfogadja az egyesület célkitűzéseit és alapszabályát, valamint a taggyűlés által meghatározott tagsági díjat megfizeti. A tagfelvételt írásban kell kérni.
Az egyesület pártoló tagja lehet az a természetes és jogi személy, aki adományaival segíti az egyesület céljainak megvalósítását, de tagként nem kíván részt venni az egyesület munkájában.
Az egyesület vezetősége a rendes és a pártoló tagokról, a befizetett tagsági díjakról és támogatásokról nyilvántartást vezet.
7. Tagdíj: legalább 100 Ft/hó/fő, 1998. év hátralévő részére 1000 Ft. Önálló jövedelemmel nem rendelkező nappali tagozatos tanulók tagdíja legalább havi 10 Ft/hó/fő, 1998. év hátralévő részére 100 Ft. Az éves tagdíj befizetési határideje: 1998. március 31., a továbbiakban évente március 31.
8. A tagok jogai:
a) Ingyenesen részt vehetnek az egyesület által szervezett rendezvényeken.
b) Folyamatosan figyelemmel kísérhetik az egyesület programjait.
c) A Szivárvány és az Iringó citerazenekarok tagjai részt vehetnek a Kórusok és Zenekarok Országos Szövetsége és mások által szervezett különböző népzenei versenyeken, rendezvényeken. Igényelhetik a versenyekre való felkészülés, gyakorlás, továbbképzés anyagi támogatását, az egyesület képviseletében történő fellépésekkel kapcsolatos költségeik megtérítését - az adott anyagi lehetőségek mértékében.
9. A tagok kötelességei:
a) Az alapszabály elfogadása és betartása, az egyesület célkitűzéseinek támogatása.
b) A zenekari tagoknak a meghirdetett próbákon való részvétel, az egyesület által szervezett bemutatókon, illetve az egyesület programjában szereplő versenyeken, eseményeken történő fellépés.
c) A taggyűlés által évente meghatározott tagdíj megfizetése.
10. [2] Az egyesület szervezete:
a) A taggyűlés az egyesület legfelsőbb szerve, amely a tagok összességéből áll.
aa) A taggyűlés összehívása: a taggyűlést az elnök évente legalább egyszer köteles összehívni. Az egyesület tagjait a taggyűlés idejéről, helyéről, napirendjéről írásos meghívóval értesíti a taggyűlés tervezett időpontja előtt legalább tizenöt nappal. A taggyűlés összehívását a vezetőség vagy legalább tíz tag együttes kezdeményezésére is össze kell hívni.
ab) A taggyűlés munkája nyilvános. A taggyűlések idejét, helyét és napirendjét a taggyűlés előtt az elnök köteles közzétenni a Mezőtúr és Vidéke hetilapban (vagy más helyi lapban).
ac) A taggyűlést az elnök, távollétében a titkár vezeti.
ad) A taggyűlés üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni, amely tartalmazza az ülés helyét, idejét, a résztvevőket, a tárgyalt napirendet, a hozott döntéseket, a döntés támogatóinak és ellenzőinek arányát
ae) A taggyűlés jegyzőkönyve az elnök és két - a taggyűlésen az elnök által felkért - hitelesítő aláírásával válik hitelessé.
af) A taggyűlés üléseiről készült jegyzőkönyveket nyilvántartásba kell venni, azok - így a taggyűlés döntései - nyilvánosak.
ag) A taggyűlés döntéseiről az elnök - ha annak érintettje nem a szervezet tagja - írásban, a nem közvetlenül érintetteket az elnök az éves beszámolóban, nyilvános taggyűlés keretében értesíti.
ah) A taggyűlés határozatképes, ha a tagok (a pártoló tagok nélkül) 50 %-a + 1 fő jelen van.
ai) A taggyűlés határozatait minden hatáskörébe tarozó ügyben nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. Döntés előtt a taggyűlés vezetője az egyesület tagjainak, ezt követően a taggyűlés más résztvevőinek köteles szót adni.
aj) A taggyűlés hatáskörébe tartozik:
- az alapszabály megállapítása és módosítása,
- a vezető tisztségviselők: elnök, titkár, vezetőségi tag megválasztása,
- a vezetőség éves pénzügyi és tartalmi beszámolójának jóváhagyása,
- a közhasznúsági jelentés elfogadása
- a más társadalmi szervezettel való egyesülés vagy az egyesület feloszlatásának kimondása,
- megszűnés esetén döntés az egyesület vagyonának további hasznosításáról.
b) A vezetőség az egyesület ügyintéző szervezete, 3 tagból áll.
ba) A vezetőséget a tagság saját tagjai köréből nyílt szavazással választja meg. A vezetőség bármely tagjára az egyesület tagjai javaslatot tehetnek.
bb) A vezetőségbe jelölt személy a választásáról szóló döntés előtt köteles nyilatkozni arról, hogy megválasztása után viselt tisztsége nem ütközik az 1997. évi CLVI. törvény 8. §-ában felsorolt összeférhetetlenségi akadályokba.
bc) Megválasztottnak minősül az a jelölt, aki a határozatképes taggyűlés jelenlévő tagjainak 50 % + 1 fő igen szavazatát megkapta, és nem áll fenn az 1997. évi CLVI. törvény 8. §-ában felsorolt összeférhetetlenségi esetek egyike sem.
bd) A vezetőség szükség szerint tartja üléseit, feladata a cél szerinti tevékenység koordinálása, az egyesület belső szabályzatainak elkészítése, az egyesület éves programjának, költségvetésének kidolgozása.
be) A vezetőség összehívását bármely tagja kezdeményezheti. A vezetőséget az elnök - az ülés helyének, idejének és napirendjének megjelölésével - hívja össze, ülése legalább két tagjának jelenléte esetén határozatképes.
bf) A vezetőség döntéseit név szerinti szavazással hozza. Érvényes döntéshez legalább két támogató szavazat szükséges.
bg) A vezetőség üléseiről jegyzőkönyvet vezet, amely tartalmazza az ülés helyét, idejét, a résztvevőket, a tárgyalt napirendet, a hozott döntéseket, a döntés támogatóinak és ellenzőinek nevét.
bh) A vezetőség üléseiről készült jegyzőkönyveket nyilvántartásba kell venni, azok - így a vezetőség döntései - nyilvánosak.
bi) A vezetőség döntéseiről az érintetteket az elnök szükség szerint - ha annak érintettje nem a szervezet tagja, minden esetben - írásban értesíti, a nem közvetlenül érintetteket az elnök az éves beszámolóban, nyilvános taggyűlés keretében értesíti.
bj) A vezetőség az egyesület tevékenysége során keletkezett iratokat nyilvántartásba veszi, a nyilvántartás és az iratok nyilvánosak, azokba - kérésre - az egyesület elnöke szabad betekintést biztosít, azokról indokolt esetben másolat készíthető.
bk) A vezetőség az évi rendes taggyűlésen köteles beszámolni éves munkájáról, az egyesület gazdálkodásáról. A taggyűlés által elfogadott beszámolót, a gazdálkodás adatait az elnök a Mezőtúr és Vidéke hetilapban (vagy más helyi lapban nyilvánosságra hozza.
c) Az elnök az egyesület képviseletével felruházott választott vezető. Képviseli, védi az egyesület érdekeit, a taggyűlés vagy a vezetőség döntései alapján kötelezettséget vállal, jogokat érvényesít. Meghatalmazással látja el az adomány gyűjtőket, az adomány gyűjtés folyamán érvényesíti az 1997. évi CLVI. tv. 12-13. §-ában meghatározott követelményeket. Az elnököt a taggyűlés az egyesület tagjai közül nyílt szavazással választja meg. Az elnök tagja a vezetőségnek. Feladata jelen szabályzat 10. a) és 10. b) pontjában meghatározottak szerint.
d) A titkár feladata az egyesület operatív ügyeinek intézése. A titkárt a taggyűlés az egyesület tagjai közül nyílt szavazással választja meg. Tagja a vezetőségnek. Feladata az egyesület operatív ügyintézése, helyettesítheti az elnököt az egyesület képviseletében. Jogosult az egyesület bankszámláját vezető pénzintézettel bankszámlaszerződést kötni, a bankszámla felett - az éves költségvetés előírásaival összhangban - rendelkezni, az egyesület céljai érdekében adományozói, támogatói szerződéseket aláírni az egyesület nevében. Köteles a vezetőségnek tevékenységéről folyamatosan beszámolni.
e) A vezetőség további tagját a taggyűlés a tagok közül nyílt szavazással választja meg. Feladata az elnök és a titkár munkájának szükség szerinti segítése.
11. [3] Az egyesület gazdálkodása
a) Az egyesület vagyona
- az államháztartás alrendszereitől vagy más támogatásokból közhasznú céljára vagy működési kiadásai fedezetére kapott támogatásból illetve adományból,
- a közhasznú tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevételből,
- az egyéb cél szerinti tevékenységből származó bevételből,
- az egyesület eszközeinek befektetésekből származó bevételből,
- tagdíjból,
- egyéb bevételből,
- a vállalkozási tevékenységből származó bevételből
áll.
b) Az egyesület bevételeiről és kiadásairól az 1997. évi CLVI. tv. 18. §-A szerinti nyilvántartást kell vezetni.
c) A gazdálkodás alapja a naptári évre készített költségvetés. A költségvetés vezetőségi határozat, végrehajtásáról a taggyűlésnek be kell számolni, elfogadásáról a taggyűlés határoz. A költségvetés végrehajtásáról szóló elfogadott beszámoló legfontosabb adatait az alapszabály 3.g) pontja szerint nyilvánosságra kell hozni.
d) Vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez.
e) Minden egyes vállalkozás megkezdéséről a vezetőség dönt, eredményeit értékeli.
Az egyesület gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az alapszabályban meghatározott tevékenységre fordítja.
12. Az alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit kell értelemszerűen alkalmazni.
13. Ezt az alapszabályt az Egyesület alapító tagjai az 1998. február 20-i Mezőtúron megtartott alakuló ülésükön fogadták el.
Csendom György, a Mezőtúri Szivárvány Népzenei Egyesület elnöke