Itt a szöveg helyére tudsz tenni valamit
2005-re újra éreztünk magunkban annyi ambíciót, hogy pályázati lehetőségek felhasználásával nekivágjunk egy újabb hangfelvételnek, közösen az ifjúsággal. A két zenekar legjobb számai az év végére közös CD formájában örökítődtek meg.
Birinyi József népzenekutató, a Magyar Kórusok és Zenekarok, Népzenei Együttesek Szövetségének társelnöke (akkor alelnöke) a következő méltatást írta a lemezborító füzet nyitó lapjára:
,,A fecske is csinálhat nyarat! Közmondásunkkal dacolva azért kezdem így a mezőtúri citeraegyüttesek CD-jének ajánlását, mert a 60-as, 70-es évek fordulójától újraéledő, revival pávaköri, citerazenekari mozgalomban, a népzenei hagyományokat tudatosan éltető együtteseink létrehívásában meghatározó szerepe volt az olyan kisugárzó, elhivatott muzsikusoknak, mint a Csider házaspárnak. Szólistaként, tanítványaikkal, zenésztársaikkal, a Szivárvány és az Iringó citerazenekarral méltó prófétáivá váltak idehaza és külföldön is a magyar citeramuzsikának.
KI-MIT-TUD-győzelem, Kiváló Együttes cím, az Arany Páva díjak, a KÓTA-díj, ezernyi lelkes gyermek és felnőtt tanítvány és megannyi kitüntetés mögött a professzionális, virtuóz, stílusos citerajáték, a kitűnő saját készítésű hangszerek, a népdal, a népzene szeretete: ez a Szivárvány 35 éves és az Iringó évtizedes működése dióhéjban.
A Szivárvány citerazenekar a szűkebb pátria, az Alföld ízes citerazenéje mellett – nevéhez illően – Erdélytől Dunántúlig, Dél-Alföldtől Szabolcs-Szatmárig a magyar népzenei paletta szinte minden színét felmutatja. Összeállításaikkal a történeti mélységeibe is tekintenek a magyar hangszeres népzene jellemző, Európában századokkal ezelőtt Ungaresca-nak nevezett dudatáncok dallamaival. A mezőtúri Szivárvány citerazenekar magával ragadó koncertjeivel, a hagyományos értékeket felhasználó feldolgozásaival, újításaival a hazai neofolklorizmus évtizedek óta meghatározó, példás citerazenekara.
Könnyű dolguk van tehát a feltörekvő ifjú nemzedék, az Iringó citerazenekar tagjainak, hiszen helyben van a példa, a Szivárvány, melynek ma is meghatározó tagja az Iringó tanítómestere, művészeti vezetője, Csiderné Mikó Anna. Az ő kitartó, áldozatos munkája eredményeként egy gyermek-tanfolyam nebulóiból 1996-ban új citerazenekar született, mely élete első komoly megmérettetésén kiérdemelte az arany minősítést. Az együttes azóta az Arany Páva díj többszörös birtokosa, kiválóan, hitelesen valósítják meg vezetőjük briliáns zenei ötleteit, jókedvű éneklésük, zenélésük magával ragadja a hallgatót. Leginkább a Dunántúl népdalait kedvelik, de nem állnak tőlük távol a moldvai csángók népzenéjének gyöngyszemei sem. Példaként állítható muzsikálásuk a hagyományápoló ifjúsági és felnőtt citerazenekarok elé.
Örömmel ajánlom tehát minden népzenét, citeramuzsikát, jó zenét kedvelőnek a mezőtúri citerazenekarok műsorából készült válogtást, mely a korábban megjelent nagylemez és CD után egy újabb betekintést nyújt a ,,túri citerás műhelyben” folyó alkotó munkába, kiváló minőségben juttatva el a Szivárvány és az Iringó üzenetét a hallgatókhoz.
Budapest, 2005. március 1.
Birinyi József népzenekutató, a KÓTA társelnöke'''
1. Dél-vidéki dallamok (Szivárvány)
2. Moldvai csángó dalok I. (Iringó)
4. Felső-Tisza-vidéki dallamok (Szivárvány)
5. Moldvai csángó dalok 2. (Iringó)
6. Dunántúli karikázók (Iringó)
8. Moldvai-kisküküllői népdalok (Iringó)
10. Három Galga-menti népdal (Szivárvány)