Itt a szöveg helyére tudsz tenni valamit
1970-ben Gyalog Magda túri citerás általános iskolás gyerekek részvételével citerakört alapított s az akkori legkitartóbb, legtehetségesebb fiatalokból született meg ez az együttes.
Az elmúlt négy évtized számos sikert, díjat, kitüntetést hozott számunkra amellett, hogy szűkebb pátriánk hírnevét is növeltük. Munkánkat szakma és közönség egyaránt elismerte, bizonyítják ezt kitüntetéseink és sikereink. 1988-ban jelent meg önálló nagylemezünk, 1999-ben és 2005-ben CD-n adtunk közre legjobb műsorszámainkból készült válogatást (utóbbit közösen az Iringókkal), felvételeinket a rádió gyakran sugározza. Szerepeltünk a KI-MIT-TUD vetélkedő tévés műsorában, Csider István (1974-től a Népművészet Ifjú Mestere, 1975-től a zenekar vezetője) 1977-ben szólistaként döntős volt e versenysorozatban.
Tizenegy európai országban öregbíthettük a magyar népművészet jó hírét az elmúlt majdnem 40 évben: az egykori Szovjetunió, az egykori Csehszlovákia, Franciaország, Belgium, Lengyelország, Olaszország, Németország, Románia, Szerbia-Montenegró, Ausztria, Észtország zenekedvelőinek mutattunk egy kicsiny szeletet a rendkívül sokrétű magyar népzenéből.
Az utánpótlás nevelésére mindig nagy hangsúlyt fordítottunk. Ennek bizonyítéka a nyolcvanas évek végéig működő, országosan is elismert Galagonya gyermek citera-zenekar, jelenleg pedig az Iringó együttes. (Alapítója, művészeti vezetője a néhai Csiderné Mikó Anna). Az Iringókat ma már tanítványa, Bíró László vezeti.
Zenekarunk sokszor tett tanúbizonyságot kísérletező kedvéről, így a többszólamú citerázást is a műfaj bölcsőjénél igyekeztünk elsajátítani. Az első kísérleteket Monoki Lajos, a szegedi tanárképző főiskola ma már nyugalmazott ének-tanszék-vezetője, a zákányszéki parasztkórus és citerazenekar vezetője ,,követte el” a 80-as évek elején régi magyar táncok feldolgozás ával és színpadra állításával.
(Lehet, hogy a hagyományt mi, mai citerások csináljuk?)
Ennek elterjedésére az ad lehetőséget, hogy egyre több tehetséges népzenetanár kerül ki a főiskoláról, akik a stílusos kíséret meghangszerelésére képesek. A jövő – a hagyományok megőrzése mellett – szerintem ebbe az irányba visz. És ami a legfontosabb: a közönségnek nagyon tetszik az új stílus.
Köszönetet mondunk
Gyalog Magdának az alapokért, az indíttatásért,
Kávási Sándornak a népdaléneklés megszerettetéséért,
Pribojszky Mátyásnak a 80-as években nyújtott segítségéért,
Monoki Lajosnak a többszólamú citeramuzsika lehetőségeinek megismertetéséért,
Bódi Györgynek a remek hangszerelésekért.
Köszönet családtagjainknak azért, hogy türelemmel viselik, sőt segítik azt, hogy próbákra, fellépésekre járjunk, mindenféle anyagi előny nélkül, nemegyszer saját költségünkön.
Köszönet városunknak működési feltételeink alapjainak biztosításáért és a közönségünknek, akiknek a szeretete erőt adott ahhoz, hogy ennyi éven keresztül együtt muzsikáljunk.
Mezőtúr, 2010. október
Csider István citeratanár, zenekarvezető